top of page
Ara

Kedi Ve Köpek Aynı Evde Olur Mu?


Köpekler ve kediler düşman değildir. Bizim Shaya dışında bir de kedi çocuğumuz var. Biz; kedi çocuğumuz çok huzursuz olur, alışamaz, depresyona girer diye kimsesiz çocuklara destek olup, onlar ile sevgimizi paylaşıyorduk. Ama sonra bir Border Collie aşığı olarak Shaya'yı görünce dayanamadık ve onunla birlikte evimize geldik. Gördüm ki; bizim minik kedi çocuğumuz köpek kardeşine hemen alıştı, korktuğum gibi olmadı. Önce Shaya uyurken güzelce bir kokladı ve o uyanana kadar başında bekledi. Shaya uyandı ve kedi çocuğumuzun merakı giderildi :) " Oda onu kokladı". 2,5 yıl geçti ve şuan birbirlerinin alanlarına saygılı ve mesafeliler. ( Tabii ki birbirleriyle sırnaşık olmalarını çok isterdim ama bunada şükür :) )

Genellikle aynı evde sorunsuz bir şekilde birlikte yaşayabildiklerini görebiliyorum.

Sadece aynı evde hem kedi hem de köpek yetiştirecekseniz/yetiştiriyorsanız hayvanların bir arada huzur içinde yaşayabilmeleri için uyulması gereken bazı kurallar vardır.


- Yavruyken bir kedi ve köpeği aynı anda sahiplenirseniz, birlikte yaşamaya kolayca uyum sağlayabilirler ve hatta iyi arkadaş olabilirler ya da en kötüsü birbirlerine tahammül etmeyi öğrenebilirler.

- Her evcil hayvanın rahat ve güvende hissetmek için kendi alanına ihtiyacı olacaktır. Ayrıca, her bir evcil hayvanın yeterince mama ile beslendiğinden veya birinin diğerinin yemeğini çalmaya çalışmayacağından emin olmanız gerekir.

- Evdeki tek hayvan olmaya alışmış bir köpeğiniz veya kediniz varsa, yeni bir evcil hayvan benimsemek, evinizi tek alan olarak kuran evcil hayvan için her zaman kolay olmayabilir.

- Yeni sahiplendiğiniz hayvanı kademeli olarak bir araya getirirseniz kavgalar olmayacak ve evcil hayvanlar birbirlerine uyum sağlayabileceklerdir.

- Evinize yeni bir evcil hayvan getirdiğinizde, onu kısa bir süre için diğerlerinden izole etmeli ve herhangi bir sorun olmayacağına ikna olana kadar, her gün sadece birkaç dakika mevcut evcil hayvanınızla etkileşime girmesine izin vermelisiniz.

- Evcil hayvanlar tanıştıkça birlikte geçirdikleri süreyi artırabilirsiniz. Bu, her iki evcil hayvanın da daha rahat hissetmesini sağlayacaktır. Eski evcil hayvan, yenisi tarafından tehdit altında hissetmeyecek ve yeni evcil hayvan kendi bölgesini kurmak için diğerine karşı saldırgan olma eğilimi göstermeyecektir.

- Köpeklerin genellikle yeni bir kediyi kabul etme olasılığı daha yüksektir. Bununla birlikte, bazı kediler asla yeni bir köpeği kabul etmeyebilir ve ona karşı her zaman düşmanca davranabilirler.

- Aynı evde hem kedi hem de köpek besleyecekseniz ve ev sahibi hayvanınızın yeni geleni kıskanmasını istemiyorsanız, yeni evcil hayvan bir köpek veya köpek yavrusu olsa bile yeni evcil hayvana daha fazla sevgi göstermeyin. Ev sahibi olan evcil hayvanınız ihmal edilmiş hissedebilir veya yeni evcil hayvana karşı bir tutum gösterebilir.


bottom of page