top of page
Ara

Kötü Kokan Ağız Kokusu Sorunsalı

Hepimiz kokmuş köpek nefesini en az bir kere koklamışızdır sanırım. Ağız kokusu, kürklü bebeklerini sevmek isteyen ancak kötü kokusuna dayanamayan birçok evcil hayvan ebeveyni için bir sorun olabilir. Köpeğinizin ağzında kötü kokuya neden olan bakteriler genellikle diş nedenlidir ve veterinerler bunu tedavi edebilir. Bununla birlikte, bir veterinere gitmeden önce, köpeğinizin kokmuş nefesini durdurabilecek ve onu taze nefesiyle daha fazla öpücük için hazır hale getirebilecek bu yedi doğal ev ilacını deneyebilirsiniz.

1- Havuç

Köpeğinize çiğnemek için güzel, büyük bir havuç vermek, diş fırçalamaya doğal ve sağlıklı bir alternatif olarak hizmet eder ve kötü kokulu bakterileri toplayan plağı kazımaya yardımcı olur. Ayrıca, köpeğiniz için sağlıklı bir atıştırmalık olacaktır.


2- Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, köpeğinizin ağzındaki bakterileri azaltmaya yardımcı olan antiviral, antibakteriyel ve antifungal özellikler içerir. Bakterilerin birikmesi, her ikisi de kokmuş köpek nefesi ile bağlantılı olan periodontal ve böbrek hastalığı gibi sorunlara yol açabilir. Bununla birlikte, köpeğinizin yemeğine birkaç kaşık yağ ekleyerek bakterilerle savaşmaya yardımcı olabilir ve köpeğinizin ağzına ferahlatıcı bir koku verebilirsiniz. Yağ, köpeğinizin dişlerini fırçalamak için doğal bir diş macunu olarak da kullanılabilir.


3- Limon

Turunçgillerdeki yüksek asit bakterileri öldürmeye yardımcı olabilir ve aynı zamanda doğal bir koku giderici olarak da kullanılabilir. Köpeğinizin su kabına birkaç damla limon suyu ekleyerek, bakterilerle savaşmaya ve köpeğinize daha taze kokulu bir nefes vermeye kolayca yardımcı olabilirsiniz.


4- Nane

Köpeğinizin ağız kokusu bağırsaklarındaki hazımsızlık veya bakterilerden kaynaklanıyorsa, nane bir yol olabilir. Bu bitkinin sağlıklı sindirimi teşvik ettiği ve sonuçta mide asidinin ağza ulaşmasını ve ağız kokusuna neden olmasını durduracak iltihaplanma durumunda mideyi yatıştırdığı kanıtlanmıştır. Nane, diğer bitki ve bitkilerin yanı sıra, doğal iyileşme yeteneklerine sahip olan ve iyi sindirimi teşvik etmeye yardımcı olabilecek klorofil olarak bilinen yeşil pigmenti de içerir. Her sabah ve gece köpeğinizin yemeğine taze nane yaprakları serpin ve taze köpek nefesini dört gözle bekleyin!


5- Elma Sirkesi

Köpeğinizin su kabına sadece bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyerek, ona daha iyi nefes almak için kolay ve etkili bir yol vereceksiniz. Elma sirkesi, ağız kokusuna neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olan yüksek konsantrasyonda malik ve asetik aside sahiptir. Ayrıca, köpeğinizin ağzının genel sağlığını desteklemede önemli olan kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi zengin bir mineral karışımı içerir.


6- Yoğurt

Yoğurt, organizmalara karşı bir panzehir görevi görür. Günde iki kez verilse yeterli olacaktır. Ayrıca, yoğurt daha güçlü dişler ve daha sağlıklı bir ağız için harika bir kalsiyum takviyesidir.


7- Maydanoz

Köpeğinize kalsiyum, potasyum ve beta-karoten sağlar. Köpeğinizin yediği mamanın üstüne bir parça kıyılmış maydanoz ekleyebilirsiniz.bottom of page