top of page
Ara

Köpekler Neden Kirli Şeylerde Yuvarlanmayı Sever?

Köpeklerimiz evrendeki en sevimli şeyler olmasına rağmen, bu durum bazen iğrenç olamayacakları anlamına gelmez. Kaka yemekten çöp kutusuna girmeye kadar, tüylü evlatlarımızın yapmayı seçtiği bazı aktiviteler bizim için kesinlikle mantıklı değildir ama onlara sorarsanız bu şekilde davranmak için çok sebepleri var.

Bazı köpekler kirli çamaşır, çöp, dışkı hatta yıkanmak için kir ve çamur yığınları bulma konusunda takıntılı görünürler.


Ama neden?


Biri onları temizlemenin bizim için ne kadar zor olduğunu söyleyemez mi :)


Bu davranış için ataları olan kurtlara bakacak olursak kurtlar genellikle kokularını gizlemek için kirli şeyler içinde yuvarlanırlar, böylece avlarına gizlice yaklaşabilir ya da başkalarına orada olduklarını göstermek için topraklarını işaretleyebilirler. Günümüzde, köpeğiniz muhtemelen ikincisini uyguluyor. Vahşi köpekler, sürü arkadaşlarına nerede olduklarını göstermek ve yaşadıkları maceralarla övünmek için kokuya bulanırlar. Köpeğiniz size veya diğer evcil hayvanlarınıza neler yaptıklarını göstermek için aynı şeyi yapıyor olabilir.

Peki Ne Yapabiliriz?


Çoğu makalede bu davranışın tamamen normal olduğuna dikkat çekilirken bu durumu önlemek için çok da bir seçenek yok aslında önerilen başlıca yöntem bulunduğunuz yerde dışkı, aşırı çamur veya köpeğinizin sürtünmek isteyebileceği diğer kirli malzemelerin olmadığından emin olunmalıdır. Bu mümkün değilse, köpeğiniz için bir uyarı modu yaratmayı deneyebilirsiniz. Örneğin kötü bir şey yapmaya başladıklarında onlara eğlenmediğinizi işaret etmek için yüksek ve ani bir ses çıkarmak gibi.


En iyisi biraz da atalarından gelen ruha izin vermek bir çözüm olabilir :)


bottom of page