top of page
Ara

Köpek Sahiplenmeden Önce Bilmeniz Gereken 9 Maddi Gider


Bir köpeği evlat edinmek, alacağımız en ödüllendirici kararlardan biri olabilir, ancak aynı zamanda önemli bir yaşam değişikliğidir. İşte, bir köpeği sahiplenme sürecini biraz daha kolay, daha az korkutucu ve daha mali açıdan az riskli hale getirecek birkaç yol ve göz önünde bulundurulması gereken hususlar.


1- VETERİNER MALİYETLERİ Saygın bir kuruluştan evlat ediniyorsanız, muhtemelen size yeni köpeğinizin sağlık geçmişini ve kayıtlarını sağlayacaktır. Veteriner hekim gelecekteki bakımı hakkında sizi bilgilendirir ve tüylü çocuğunuzun neye ihtiyacı olabileceği konusunda sizi yönlendirecektir. (Varsa ek aşılar veya ilaçlar gibi).

Veteriner hekiminizden maliyet tahminleri istemekten çekinmeyin; muhtemelen tüylü çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu yerel maliyetleri bileceklerdir. Veteriner bakım maliyetleri yere göre önemli ölçüde değişebilir ve tüylünüzü sahiplendiğiniz yer, bölgenizdeki fiyatların nasıl olduğunu bilecek ve muhtemelen sizin için de bazı veteriner önerileri sağlayacaklardır.

Çocuğunuzu bir kuruluştan evlat edinmiyorsanız, istenmeyen köpekleri besleyen insanlardan oluşan bir organizasyon aracılığıyla evlat ediniyorsanız, veteriner kayıtları ve yeni köpeğinizin sağlığı açısından bakılması gerektiğini bildikleri her şeyi sorduğunuzdan emin olun.

Köpek kısırlaştırılmamışsa veya kısırlaştırılmışsa, bu dikkate almanız gereken önemli bir masraftır.

Halihazırda geçmişe dayalı sağlık durumunu gösteren bir kayıt yoksa veya köpeği besleyen kişi bu masrafların bir kısmını üstlenmediyse, köpeğinizin muhtemelen aşılara ihtiyacı olacaktır. Bir köpek yavrusu sahipleniyorsanız, aşılar ve kontroller için birkaç defa veteriner ziyareti yapmalısınız.


2- EVCİL HAYVAN SİGORTASI

Evcil hayvan sigortası, kazalar ve hastalıklar nedeniyle pahalı ve öngörülemeyen veteriner masraflarına hazırlanmanızı sağlar. Bazı sigorta poliçeleri ayrıca yıllık ziyaretler, aşılar ve reçeteler gibi rutin bakımı da içerir.


3- KÖPEK EĞİTİMİ

Köpeğinizin yeni şeyler öğrenmesi, doğru komutları doğru şekilde alabilmesi için uzman bir eğitmen tutarsanız, köpek eğitimi çok pahalı bir girişim olabilir. Ancak, çok daha ucuz olan ve sizin ile yeni köpeğinizin birbirinizi tanımasına, ortak bir amaç üzerinde çalışmasına yardımcı olmak için internette okuyabileceğiniz ve izleyebileceğiniz video içerikleri çok fazla. Bu kaynakları araştırarak ve gerekli tutarlılığı sağlayarak kendiniz yaparsanız, en etkili ve eğlenceli yöntemi bulmuş olursunuz.4- YİYECEK VE ÖDÜL MAMALARI

İkramlar, tüylü çocuğunuzu eğitirken ve tanırken olumlu bir motivasyon olarak çok önemlidir. Köpek bakımının bu yönü için ne kadar harcadığınız, köpeğinizin boyutuna, herhangi bir özel diyet ihtiyacı olup olmadığına ve aktivite düzeyine ve yaşına göre değişmektedir. Ana yemek öğünlerinden bahsetmek gerekirse, çeşitli bir sürü köpek maması arasından seçim yapabilirsiniz. Ya da köpekleriniz için yemek pişirebilirsiniz (internet üzerinde tarifler oldukça fazladır ve bu, köpeğinizi daha düşük bir maliyetle yüksek kaliteli yiyeceklerle beslemenin kolay bir yoludur). Köpeğinizin durumu ne olursa olsun, köpeğinizin büyüklüğü ve yaşı için elinizden gelenin en iyisini yapın. Yemek, bütçelemeniz gereken düzenli bir harcamadır ve finansal bir sürpriz olmamalıdır.


5- BAKIM

Bu, evlat edindiğiniz köpeğin boyutuna, cinsine ve türüne bağlı olarak büyük ölçüde değişebilen başka bir kategoridir. Kısa tüylü bir chihuahua, ara sıra lavaboda banyo yapabilirken, bir labradorun kirlenmiş olan kürkü için düzenli banyolara ihtiyacı olabilir. İşini iyi yaptığını düşündüğünüz bir köpek yıkama merkezine gidebilirsiniz veya daha uygun maliyetli seçenek olarak evde banyo yaptırmayı deneyebilirsiniz, ancak bu kesinlikle köpeğinizi sahiplendiğiniz kişiye veya kuruma sormanız gereken sorulardan bir başkasıdır.


6- BEKLENMEDİK GİDERLER

Köpekler bazen mobilyaları, ayakkabıları, duvarları ve giysileri kemirip can sıkıntılarını atmak için uğraşırlar. Hastalanabilirler veya en sevdiğiniz halıya çiş yapabilirler. Bir noktada köpeğiniz, değiştirmeniz veya düzeltmeniz için size paraya mal olacak bir şey yapacaktır. Bunun olmasına hazırsanız, daha az üzücü olacaktır :) Hastalığa yakalanabilirler, kansere yakalanabilirler, tedavi veya ilaca ihtiyaç duyan zayıf kalp veya kötü böbrekler gibi kalıtsal bir sağlık sorunu yaşayabilirler. Köpeğiniz hastalanırsa veya incinirse, veterinere gitmek için sürpriz gezilere kesinlikle hazırlıklı olmalısınız.


7- YÜRÜYÜŞ VE EGZERSİZ

Tuvaletini yapmak için veya oynamak için bir arka bahçesi olsa bile, köpeğiniz için günde bir saat yürüyüş zamanı ayırmanız gerekir. Düzenli egzersiz yapmaları çok önemlidir ve köpeğe bağlı olarak, her gün sadece bir saatten fazla yürüyüşe ihtiyaçları olabilir veya enerjilerini gerçekten atmak için koşmaları veya yüzmeleri gerekebilir. Bu özellikle genç köpekler için önemlidir, ancak daha yaşlı köpeklerin de düzenli egzersize ihtiyacı vardır. Tüylü çocuğunuz için en azından o kadar zamanınız yoksa, evlat edinmeyi yeniden düşünmeniz gerekebilir. Köpeğin cinsini veya ırklarını biliyorsanız, bu, köpeğinizi egzersiz yapmak için ne kadar zaman harcamanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olabilir. Jack russell teriyerleri, dalmaçyalılar, border collies ve avustralyalı çobanlar gibi bazı köpek türleri herkesin bildiği gibi yüksek enerjilidir. Bu köpekler yeterince egzersiz yapmazlarsa yıkıcı bir depresyona girebilirler.


8- SEYEHAT ÖZGÜRLÜĞÜ

Köpekler, ev sahipleri için veya sorumlulukları birkaç kişi arasında paylaşılabiliyorsa idealdir. Evde çiş pedi kullanabilen çok küçük bir köpeğiniz yoksa, köpeğinizin kaka yapabilmesi veya çiş yapabilmesi için birkaç saatte bir evde olmanız gerekir. Çoğu yetişkin köpek çişini bir gecede tutabilirken, bazen dışarı çıkmaları da gerekir. Bu nedenle, uyumayı seviyorsanız, bir gece önce köpeği yürüyüşe çıkarmanız veya sabah dinlenmenize ara vermeniz gerekeceğini unutmayın. Köpeğiniz varsa, seyahat etmek de zordur. Köpeğinizi bazı durumlarda yanınızda götüremezsiniz. Seyahatinizin uzunluğu ne olursa olsun, güvenilir bir köpek oteli bulmanız veya evinize bir evcil hayvan bakıcısı getirmeniz gerekir. Bu nedenle, köpek evlat edinme masraflarını düşündüğünüzde bütçenizi de buna göre ayarlayın. Köpeğinizi evde çok uzun süre yalnız bırakmanın maliyeti, üzgün bir köpek, yere çiş veya kaka ve olası ayakkabı, mobilya çiğneme veya diğer yıkıcı davranışları içerebilir. :((


9- BEKLEDİĞİNİZ KADAR KOLAY OLMAYACAK

Evlat edinilen köpeğinize harcayacağınız tüm masrafları veya zamanı tahmin edemezsiniz. Ancak çoğu insan, hayatında bir köpeğe sahip olmanın tüm harika faydaları için buna değdiğini düşünür. Nasıl olacağını asla bilemezsiniz, ancak tüm bu maliyetlerin farkında olarak evlat edinmeye hazırlanabilirsiniz, böylece onu zaten kalbinize almış olursunuz.


Sevgiyle Kal...

Gopawgo


bottom of page