top of page
Ara

Köpek Beden Dili Nasıl Okunur?


Köpekler iletişim kurmak için duruş, yüz ifadeleri ve diğer vücut dillerini kullanırlar.

Birçok köpek iletişimi havlama, sızlanma ve hırıltılardan oluşur, bu yüzden köpek seslerinin ne anlama geldiğini bilmek önemlidir. Köpekler sözsüz beden dili kullanır. Bu, birçok insan ve köpek yanlış anlaşılmasına yol açabilir. Köpek arkadaşınızla daha iyi iletişim kurmak için, köpek beden dilini okuma konusunda bilinen bazı ipuçlarını sizlerle paylaşmak isterim;


1- Sallanan Kuyruk


Kuyruk sallama bariz bir vücut dili sinyali gibi görünüyor. Bir köpeğin kuyruğu sallanıyorsa, köpek mutludur, değil mi? Yanlış. Bizler bu sinyali her zaman yanlış yorumlarız. Sallanan bir kuyruğun anlamı, köpeğin duygusal olarak uyandırılmasıdır. Heyecan olabilir, ama hayal kırıklığı ya da daha kötüsü de olabilir. Köpeğin duygularını ve niyetlerini yorumlamak için, sallanmanın hızına, yönüne ve kuyruğun konumuna bakın.


Köpeğinizin sizi selamlarken yaptığı uzun, yavaş, yan yana kuyruk süpürmelerini düşünün (köpeğin tüm vücudunu sallayan tip) Rahat bir köpek.

Daha hızlı bir seğirme benzeri sallanma, daha yüksek bir uyarılma seviyesini anlatıyor olabilir. Tetikte bir bekçi köpeği düşünün.

Sallanma yönü de ipuçları verir. Son zamanlarda yapılan bir kuyruk sallama çalışması, köpeklerin, sahipleriyle etkileşimde bulunmak gibi bir şey hakkında olumlu hissettiklerinde sağa doğru daha fazla sallanma eğiliminde olduklarını göstermiştir. Köpekler olumsuz bir şeyle karşı karşıya kaldıklarında kuyrukların sola doğru daha fazla sallandığı görülmüştür. Sonra, köpeğin kuyruğunun bir daire içinde döndüğü hareket. Şüphesiz, bu mutlu bir kuyruk. Genellikle bu hareketi, bir köpek sevdiği bir kişiyi selamlarken görürsünüz.

Son olarak, köpeğin kuyruğunun yere göre konumu, duygusal durumları hakkında önemli ipuçları gösterir. Esasen, kuyruk ne kadar yüksek olursa, köpek o kadar iddialı olur. Kuyrukları yeri işaret eden veya hatta bacaklarının arasına sıkışmış köpekler korku ve stres hissederler. Kuyrukları bir bayrak gibi tutulan köpekler kendinden emindir. Rahat köpekler kuyruklarını nötr bir konumda tutarlar, ancak nötr ırka bağlıdır.


2- Saçlar

Bir köpeğin tüyleri omuzlar boyunca veya sırttan aşağıya ve kuyruğa kadar kabarabilir. Bu, köpeğin dış etkenlere karşı dikkat kesildiğinin kesin bir işaretidir, ancak mutlaka olumsuz bir şekilde değildir. Köpek üzgün ya da stresli olabilir, ama aynı zamanda heyecanlı ya da bir şeyle yoğun bir şekilde ilgileniyor da olabilir.


3- Duruş

Bir köpeğin ağırlık dağılımı ruh hali ve niyet hakkında çok şey söyleyebilir. Yere doğru kambur olan korkak bir köpek düşünün. Bu bir korku ya da stres işaretidir. Köpek bir şeyden uzaklaşmaya çalışıyor olabilir ve duruş köpeğin daha küçük görünmesini sağlar. Diğer bir deyişle, “kötü bir niyetim yok.” diyor. Bu duruşun en uç noktası, karnını açığa çıkaran sırt üstü yuvarlanan bir köpektir. Rahat bir köpekte, genellikle öyledir. Ama aslında önemli bir stres ve endişe belirtisi olabileceğini savunurlar.


4- Karşıt duruş

Ağırlığı öne doğru kaydırılmış bir köpektir. Bu köpek bir şeye yaklaşmaya çalışıyor. Bu sadece köpeğin ilgisini gösterebilir. Ancak, özellikle yüksek tutulan bir seğirme kuyruğu gibi diğer agresif beden dili ipuçlarıyla eşleştirilmiş saldırgan niyetleri de gösterebilir. Bu durumda, köpek daha büyük görünmeye çalışıyordur.


Köpek beden dilinin okunmasının kolay bir yönü oyun yoludur. Bu, köpeklerin göğsünü yere popolarını havaya kaldırdıkları zamandır. Diğer köpeklerle ve hatta insanlarla oyun başlatmak için kullanılır.


5- Mimik

Köpekler insanlarla benzer yüz özelliklerine sahiptir, ancak onları aynı şekilde kullanmazlar. Esnemeyi düşünün. İnsanlar yorgun veya sıkıldıklarında esnerler, ancak köpekler stresli olduklarında esnerler. Köpeklerle Konuşma Terimleri'nin yazarı Turid Rugaas'a göre: sakinleştirici sinyaller, köpekler gergin durumlarda kendilerini sakinleştirmek ve sahipleri de dahil olmak üzere başkalarını sakinleştirmek için esneme kullanırlar. Veteriner ziyareti gibi stresli anlarda rahatlık sağlamak için köpeğinizin karşısında esnemeyi önerir. Ama köpeğiniz esnerse şaşırmayın. Esneme insanlarda bulaşıcı olduğu gibi, köpekler de esnemeleri “yakalayabilirler”.


6- Dudak yalama

İnsanların sıklıkla yanlış yorumladığı başka bir köpek beden dilidir. Tıpkı insanlar gibi, köpekler lezzetli bir yemekten sonra dudaklarını yalayacaklar, ama endişeli hissettiklerinde de yapacaklar. Bazen dil hareketi o kadar hızlıdır ki fark etmek zordur. Köpeğiniz yüzünüzü yalama arzusunu değil, belirli bir durumdan rahatsızlık duyduğunu gösterir.


7- En kafa karıştırıcı yüz ifadesi gülümseme

Evet, bazı köpekler gülümsüyor ve bu ifadeye aşina değilseniz, korkunç görünebilir. Genellikle, köpekler dişlerini açığa çıkardıklarında, sanki “silahlarıma bak " diyorlarmış gibi bir uyarı görevi görür.” Köpeğin dudaklarının köşeleri bir C şekli oluşturur ve ön dişler tamamen görüntülenir.


Gülümseyen köpekler de ön dişlerini gösterir, ancak anlam tam tersidir. İtaatkar bir sırıtış olarak da bilinen bu ifade, Genellikle gevşek ve kıpır kıpır bir duruşa sahip mutlu bir köpekte bulunur. Köpeğin genel tavrı şöyle diyor: "Merhaba, kendimi çok mutlu hissediyorum”


8- Gözler

Onun gözlerine bakarak köpeğinizin iç durumu hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. İlk olarak, bir köpeğin gözleri yumuşak veya sert olabilir. Yumuşak gözlerin rahat kapakları vardır ve bazen köpek gözlerini kısıyor gibi görünür. Köpeğin sakin ya da mutlu olduğunu gösterirler. Tam tersi, gözlerin soğuk göründüğü sert gözlerdir. Bunlar olumsuz bir zihin durumunu gösterir ve onları gördüğünüzde onları tanıyacaksınız. Köpek bir oyuncağı koruyor veya agresif hissediyor olabilir. Köpeğin bir şeye, özellikle de uzun süre dikkatle baktığı sert bir bakış, genellikle bir tehdide işaret eder.

Göz teması köpekler için önemli bir sinyaldir. Sert bakışın saldırganlığın öncüsü olabileceği gibi, uzaklara bakmak da bir durumu sakinleştirmek anlamına gelir. Köpekler stresli hissettiklerinde, dikkatsizce bakarlar ve göz temasından kaçınırlar. Köpek sahibini duymazdan gelir ya da insanlar genelde inat yapıyor gibi yorumlarlar, ama köpek rahatsızlığını dile getiriyordur.

Gözlerin beyazları başka bir önemli göstergedir. “Balina gözü” olarak bilinen, bir köpek gözlerinin beyazlarını gösterdiğinde, herhangi bir durumda endişeli veya stresli hissettiklerinin bir işaretidir. Köpeğinizi rahatsız ettiğinizde veya birisinin bir kemik veya oyuncak çalacağından korktuğunda onları görebilirsiniz.


Bu köpek beden dili sinyallerinin hiçbiri tek başına hareket etmez. Yani, bir köpeğin iletişimini okuduğunuzda, köpeğin kuyruk yüksekliğinden göz şekline kadar kullandığı her sinyale bakın. Köpeğiniz her zaman sizinle” konuşuyor". Köpeğinizin ne söylediğini öğrenirseniz, daha derin bir güven ve saygı bağı geliştireceksiniz. Ayrıca, köpeğinizin duygusal durumu hakkındaki yeni anlayışınız, köpeğinizin davranışını tahmin etmenize ve ortaya çıkmadan önce sorunları önlemenize yardımcı olacaktır.

bottom of page