top of page
Ara

Köpeğinizle Tasmasız Gezinti Nasıl Yapılmalıdır?

Köpeğinizi tasmasız gezdirmek, genellikle yoldaki araçlar, başka hayvanlar ve daha fazlası gibi çeşitli dikkat dağıtıcı unsurlar nedeniyle oldukça zordur. Köpeğinizin tasma yardımı olmadan yürümeyi öğrenmesini sağlamak, titiz bir eğitim ve köpeğinizle güven ve saygıya dayalı güçlü bir ilişki kurmayı gerektirir.Köpeğinizi Tasmasız Gezdirmek için Nasıl Eğitirsiniz?

Köpeğinizi liderlikten uzaklaştırmak ve tasmasız iyi bir davranış geliştirmelerine yardımcı olmak için eğitmenin 7 yararlı yolu; 1- Tutumlu Davranmak Köpeklerin, öncelikle odaklanmalarını ve komutlarınızı takip etmelerini zorlaştıran meraklı bir doğası olduğunu kabul etmelisiniz. Sabırlı olun ve dikkatlerini çekmenin yollarını düşünün ve tasmasızken talimatlarınıza uygun şekilde davranmayı öğretin.

2- İyi (Olumlu) Davranış Oluşturun Köpeğinizin komutlarınızı hemen dinlemesini ve takip etmesini sağlamak önemlidir. Yavru köpeğinize istenen davranışın ne olduğunu öğretin. Talimatlarınızı hala doğru bir şekilde takip edip etmediklerini görmek için dikkat dağıtıcı şeyler de ekleyebilirsiniz. Tekrarlanan derslerden sonra bile size gelmemelerinin bazı nedenleri vardır. Bunların bir kaçından bahsetmek isterim.

- Komutu anlamıyor olabilir,

Yavrunuza yardım etmek için geri dönüp baştan başlamanız gerekebilir. - Umursamıyor olabilir,

Bunun nedeni motivasyon eksikliği olabilir, bu durumda köpeğiniz bir kedi kovalamak veya bir oyuncakla oynamak gibi başka aktiviteleri daha ilginç bulabilir. - Sizden korkuyor olabilir,

Bu, köpeğinize karşı çok sert olduğunuzun bir göstergesi olabilir. Onlara karşı daha nazik ve sevecen olmaya çalışmalısınız.


3- Sıkça Pratik Yapın Pratik burada anahtardır. Köpeğinize tasmasız yürürken istenen davranışı öğretmek için günlük eğitim seansları yapın. Dersleri normal oyun zamanlarına dahil ederek de eğlenceli hale getirebilirsiniz. Köpeğinize öğretmenin en güvenli yolu, bir köpek parkında veya çitle çevrili başka bir yerde pratik yapmaktır.

4- Köpeğinizi Ödüllendirmek Köpeğinizi yönlendirmeden yürümesi için eğitmenin en etkili yollarından biridir. Onları motive etmek için köpeğinizin en sevdiği ödül mamalarını kullanın. Ayrıca, davranışlarından memnun olduğunuzu bilmelerini sağlamak için onları takdir edin.

5- Ona Ortak Komutları Öğretmek Otur, kalk, dur, aşağı, hayır, evet, gel, bırak ve burada köpeğinizin bilmesi ve uymayı öğrenmesi gereken birkaç temel komut vardır. Bu komutlar köpeğinizi sizin liderliğiniz olmadan yürümesi için eğitmenize yardımcı olacaktır.

6- Ödüllendirme Sıklığını Dengelemek Köpeğinizi sık sık ödüllendirmek, dikkatini toplamanıza ve odaklanmasına yardımcı olacaktır. Ancak, ona sık sık ödül vermeye devam ederseniz, ilgisini kaybedebilir, bu yüzden burada bir denge kurmak çok önemlidir.

7- Ek Yardım Köpeğinizi eğitmekte zorlandıysanız ve tasma davranışını iyi öğrenmelerini sağlama konusunda hiçbir yere varamadıysanız, deneyimli bir köpek eğitmeni ile çalışmayı düşünebilirsiniz.bottom of page