top of page
Ara

Köpeğiniz Çok Hızlı Yiyorsa Ne Yapmalısınız?


Köpeklerin çoğu yemek için oldukça motivedir. Ama çoğu köpekler ise gün boyunca bir kase yemeği zor yerler. Ve bazı köpekler yiyeceklerini saniyeler içinde yer ve kaseyi yalayarak ter temiz yaparlar :) Köpeğiniz hızlı yiyorsa, bu davranışla ortaya çıkan sağlık risklerini fark etmeyebilirsiniz. Ancak endişelenmeyin, köpeğinizin yemesini yavaşlatmak ve endişelerinizi gidermek için yapabileceğiniz birçok şey var. Öncelikle geleneksel mama kasesinden vazgeçip yaratıcı beslenmeyi benimseyin!


Hızlı yemek, köpeğinizin sağlığı için pek iyi olmayabilir. Ancak paniğe gerek yok. İyi haber şu ki, onu bu davranıştan caydırmak çok kolay! Alternatifler sınırsızdır ve her bütçeye uygundur.

1- Yemek yiyeceği zaman diliminde sizin gözetiminiz altında yemek yemeli


2- Yavaş besleme kaseleri

Bu kaseler, köpeğinizin yemeği için biraz daha fazla çaba göstererek yemesi için tasarlanmıştır. Bu kaselerin çoğunda çıkıntılı bölümler, bölmeler ve farklı tipte bariyerler bulunur. Sonuç olarak, köpeğiniz büyük lokmalar halinde yiyecekleri alamaz.

3- Yemek bulmacaları Çoğu yemek bulmacası, yiyecekleri sakladığınız bir dizi bölmeye sahiptir. Köpeğinizin daha sonra yemeğini elde etmek için bulmacayı çözmenin bir yolunu bulması gerekir. Buna en güzel örnek Snuffle Mat (Koklama Matı) ' dır. Daha önce paylaşmış olduğum yazıdan bu snuffle matı inceleyebilirsiniz.

https://www.gopawgo.com/post/snuffle-mat


4- Hareket ettikçe mamaya ulaşılan oyuncaklar Bu oyuncaklar normalde köpeğinizin kuru mamasıyla doldurabileceğiniz plastik toplardan oluşur. Köpeğinizin mamasını almasının tek yolu, oyuncağı zeminde iterek mamayı yavaşça bırakmaktır. Bunların en iyisi Kong Wobbler' dır, bir köpeğin patisi veya burnu ile itilene kadar dik duran ve daha sonra sallanırken, dönerken ve yuvarlanırken ödül dağıtan bir oyuncaktır.5- Mamayı dağıtmak Yukarıdaki seçeneklerle karşılaştırıldığında, bu daha kolay olacaktır :)

Yapmanız gereken tek şey köpeğinizin mamasını yere veya bahçeye dağıtmak. Bu, köpeğinizi son yiyecek parçalarını bulmak için burnunu kullanırken daha küçük miktarlarda yemeye teşvik eder.


6- Kendin yap seçenekleri Bütçeniz kısıtlıysa veya hangi tekniğin en iyi sonucu vereceğinden emin değilseniz, aradığınız şey bir kendin yap çözümü olabilir. - Şişe dağıtıcısı: Yiyecekleri kuru ve boş (etiketleri, kapakları ve kapak halkalarını çıkardığınızdan emin olun) büyük bir su şişesine koyun. Daha sonra birkaç delik açabilir ve köpeğinizin çözmesine izin verebilirsiniz. - Snuffle Mat: Snuffle mat, esasen çok sayıda kumaşla bağlanmış kauçuk bir mattır. Çalışma şekli, köpeğinizin mamasını tüm kumaş parçalarının arasına dağıtmaktır. Köpeğiniz daha sonra yiyeceği bulmak için burnunu kullanmak zorunda kalacak, bu nedenle yeme sürecini yavaşlatacaktır. Youtube üzerinden kendin yap snuffle mat videolarına göz atabilirsiniz. - Boş kutular: Köpeğiniz eşyaları parçalamayı seviyorsa, bu yöntemi kullanabilirsiniz. Köpeğinizin mamasını boş kutunun içine koyun ve maskeleme bandıyla kapatın ve köpeğinizin kutuyu yok etmesini keyifle izleyin :)
bottom of page