top of page
Ara

Köpeğim Yürürken Çekiştiriyor!


Köpeğim ve ben tam tersiydik. Ne zaman biri yanımdan telefonla konuşarak geçse onu tüm gücümle geri çekiyordum (herkesin ona sevgi sözcükleri söylediğini sanıyordu) ve yürüyüşlerde çekme artık onun normal davranışı haline gelmişti. Ancak bir süre araştırınca yardımcı olan bazı ipuçları buldum. Konuyla ilgili bulabildiğim her şeyi okuduktan ve izledikten sonra işe yarayan bazı yöntemler buldum. Bu yazıda, köpeğin neden çektiğini, çekmeyi durdurma yöntemlerini ve neden tutarlılığın ana etken olduğundan bahsedeceğim.

*** Köpeğim Neden Çekiyor?

Köpeğinizin tasmasını çekmesini engelleyebilecek yöntemlere dalmadan önce, köpeklerin neden çekiştirdiğine hızlıca bir göz atalım. Diğer birçok davranışta olduğu gibi, köpeklerin başlangıçta neden tasma kayışını çektiğini ve çoğumuzun istemeden onu teşvik ettiğini anlamak, davranışı yönetmeyi kolaylaştırabilir. Normal köpek davranışı olduğu için köpekler tasmayı çekerler. Arzu edilir mi? Hayır, ama onlar için doğal. Çekmek onları gitmek istedikleri yere götürür ve onları kendi hızlarında götürür. Baskın olmaya çalıştıkları için çekmezler, işe yaradığı için yaparlar. Diğer bir deyişle, yürüyüşlerde köpeğinizin arkasındaysanız ve onlar çekiyorlarsa, onlara daha da fazla çekmeyi öğretiyoruz demektir. Bu çekiş ödüllendiriliyor çünkü ilerlemelerini ve gitmek istedikleri yere gelmelerini sağlıyor. Davranışı çekerken ilerlemeye alıştıkları için, kendileri teşvik edilmiştir oluyor. Bir köpeğin doğal refleksi, kısıtlamaya karşı çıkmaktır. Ancak tutarlı olursanız, bu alışkanlığı bıraktırabilirsiniz ve zamanla köpeğinize yanınızda yürümenin çok daha ödüllendirici olduğunu göstererek tüm bu çekişmelere son verebilirsiniz.


*** Her Yöntem Her Köpek İçin Mükemmel Çalışmaz

Herhangi bir eğitime başlamadan önce bilmeniz gereken bir şey varsa, o da her yöntemin her köpek için işe yaramayacağıdır. Serbest tasmalı yürüme söz konusu olduğunda birçok yöntem denedim ve işe yaramadığında her zaman bir başarısızlık gibi hissettim. Köpek eğitiminin çoğu köpeğinizi neyin motive ettiğini bulmak ve bunun üzerine inşa etmekle ilgilidir. Shaya için motive sunan yöntemler gözlemledim (motivasyon olarak pek çok lezzetli yiyecek ve oyuncak içeren yöntemler.) Köpeğiniz yürüyüşte çekmeye başladığında durursunuz ve hareketsiz beklersiniz. Burada ki teori, köpeğinizin çekmenin yürüyüşü duraklatacağınız anlamına geldiğini öğreneceği, dolayısıyla artık çekmeyeceğidir. Bu hareketi yılmadan her defasında yapmanızı şiddetle öneririm. Bunu zaten tasmasını çekmeye alışmış olan heyecanlı köpeğimle denediğimde ne olduğunu biliyor musunuz?

Gitmek istediği yere ulaşmak için daha da zorladı ve ben hareket etmediğim zaman hayal kırıklığına uğradı. Yeterince sabırlıysanız, bu yöntemle başarılı olabilirsiniz. Sorun devam mı ediyor o zaman köpeğinizin tasmasını çekmesini engellemek için köpeğinizi motive edecek bir yöntem bulmanız gerekecek.


1. Bir Yürüme Yöntemi Seçin ve Onunla Devam Edin Köpeğinize tasmayı çekmemeyi öğretmek söz konusu olduğunda ilk ipucu, bir yürüyüş yöntemi seçmek ve tutarlı olmaktır. Köpeğinize yürüyüşte hangi davranışların kabul edilebilir olduğunu öğretmeniz gerekir, bu nedenle köpeğinizin nasıl yürümesini istediğinizi bulmak ve bu hedefle tutarlı olmak oraya ulaşmanın en hızlı yoludur. Köpeğinizin sağınızda mı, solunuzda mı yoksa birkaç adım geride mi yürümesini istiyorsunuz? Tercihinizi seçin ve tutarlı kalın. Köpeğinizin her zaman sol tarafınızda hareket etmesini istiyorsanız, onu gezdiren herkesin bu plana sadık kalmasını sağlayın. Tek bir yönteme bağlı kalmak, köpeğinize yürüyüşte onlardan tam olarak ne beklendiğini öğretmeye yardımcı olacak ve eğitimin daha sorunsuz geçmesini sağlayacaktır.


2. Heyecan Verici Olmayan Bir Alanda Başlayın Her zaman gittiği bir alanda bu çalışmaları yapmak onları başarısız olmaya yönlendirmektir. Bu nedenle, köpeğinize sakin kalmayı ve güzelce yürümeyi öğretmeye çalışırken, eğitiminiz için heyecan verici olmayan bir alan kullanmak önemlidir. Günün sessiz bir zamanını seçin ve sokakta yürüyüş pratiği yapın, çoğu insanın evde olduğu akşam yemeğinde bir akşam yürüyüşüne çıkın veya yoğun olmayan saatlerde bir parka gidin. Köpeğinizi iyi bir tasma davranışına (ve uygun dürtü kontrolüne) sahip olmadan önce kalabalık bir parka götürürseniz, muhtemelen çok fazla heyecanlanacak ve dikkatini verip bir şey öğrenemeyecek kadar teşvik edilecektir. Tüm bu heyecan verici sesler, kokular ve manzaralardan ve tabii ki kediler çok fazla dikkatlerini dağıtacaklar. Köpeğinizi bu etkenlerle başarısız olacak şekilde yönlendirmeyin. Köpeğinize sakin bir alanda nasıl güzelce yürüyeceğini öğreterek başlayın. 3. Hileci Yöntemi: Ön Klipsli Göğüs Tasması Köpeğinize tasmayı çekmemeyi öğretmek söz konusu olduğunda en sevdiğim yöntem, hile yöntemi olarak adlandırdığım bir yöntemdir. Ön klipsli göğüs tasması kullanmak. Önden klipsli bir kayış kullanmak, bu nedenle en sevdiğim köpek yürüyüş ipuçlarından biridir; kullanmadıysanız, köpeğinizin tasma davranışlarını "sıfırlamanıza" yardımcı olmanın güzel ve basit bir yoludur. Yeni tasmanızı kullanmaya başladığınız andan itibaren, köpeğiniz güzelce yürürken övgüyü devam ettirin.


4. Köpeğinizi Sizi Takip Etmeye Teşvik Etmek İçin Lezzetli Ödül Mamaları Kullanın Köpeğinizin tasmasını çekmesini önlemek için hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, hatırlanması gereken en önemli şey, köpeğinizi motive etmeniz gerektiğidir. Onları güzelce yürümeye teşvik etmeye yardımcı olmak için, yaptıklarında iyi şeylerin olduğunu göstermeniz gerekir ve bunu başarmanın en kolay yolu nefis ödüller kullanmaktır. Köpeğinize belirli bir davranış için olumlu bir şey vermek, onu bu davranışı tekrar etmeye teşvik edecektir. Bu nedenle, köpeğinize tasmalı yürümeyi öğretmeye başladığınızda, onu sizi takip etmeye teşvik etmek için ikramları (veya köpeğinizi daha fazla oyun motive ediyorsa oyuncaklar) kullanmayı unutmayın. Bu onlara, tasmasını çekmeden güzelce yürümenin iyi bir şey olduğu anlamına geldiğini ve zamanla bu davranışı kendi başlarına tekrar etmeye başlayacaklarını gösterecektir.
bottom of page