top of page
Ara

Köpeğim Sürekli Yerden Yiyor!

Yavru köpekler, normal gelişimlerinin bir parçası olarak gördükleri her şeyi rutin olarak ağızlarına atarlar ve hatta çoğu yetişkin köpekler bile ara sıra otlanmanın tadını çıkarırlar. Yerden bir şeyler yemek, potansiyel sağlık riskleri oluşturur. Bu sorunu çözmek adına yapabileceklerinizi listeleyelim.


1. Aşama : Köpeğinize yerdeki şeyler yerine size odaklanmasını öğretin. Parmaklarınız arasında bir ödül tutun ve köpeğin adını söyleyin. Ödül mamasını yüzünün önünde sallayın ve "bana bak" derken mamayı göz hizanıza çekin. Köpek sana bakar bakmaz, ona ödül ver ve onurlandır. Köpek yerde bir şeye uzandığında, dikkatini size yeniden odaklamak için "bana bak" komutunu verin.


2. Aşama : Köpeği ait oldukları yere bir şeyler bırakmaya teşvik edin. Köpeği yanınıza oturtun ve yere lezzetli bir ödül bırakın. Köpek ödül için uzandığında, "bırak" deyin ve onu ödülden uzaklaştırın. Yiyecekleri yere bırakıp size odaklandığında onu elinizden bir ikramla ödüllendirin. Köpeğin ağzına koyabileceği bir nesneye her yaklaştığında, köpek göründüğü yerde yerdeki şeyleri görmezden gelene kadar bu komutu tekrarlayın. Köpek yürüyüş sırasında yerde bir şeye uzanırsa, onu bırakmasını söyleyin ve ödüllendirin.bottom of page