top of page
Ara

Ev Yapımı BARF Mama

Yavrularınızı %100 çiğ beslemek diğer köpek mamalarına göre uygun maliyetli ve onlar için geleneksel işlenmiş mama tanelerinden oluşan köpek mamalarından çok daha iyidir.

*** Öncelikle belirtmeliyim ki ben bir veteriner değilim, sadece çok tutkulu bir köpek sahibiyim. Bu blog yazısındaki bilgiler, kendi kişisel deneyimlerimizi, araştırmalarımızı ve veterinerimizin dikkatli gözetimi altında köpeğimizi beslediğimiz tarifleri belgelemektedir. Lütfen veterinerinize danışın ve yavrularınız için %100 çiğ beslemeye geçmeyi düşünürken kendi kişisel kararınızı kullanın ve bu konu hakkında çok fazla bilgi toplamaya çalışın. ***


Şimdi sizlerle yaptığım araştırmalarda edindiğim önemli bir kaç bilgiyi paylaşmak istiyorum.

- Onlar için yalnızca filtrelenmiş veya damıtılmış su kullanmalıyız : Böbreğin ana işlevi vücudumuzdaki toksinleri filtrelemektir ve musluk suyuna kimyasallar ve kirletici maddeler karışabileceğinden köpeğinize sadece temiz, filtrelenmiş su içirmek en iyisidir. Böbrek hastalığı olan köpekler oldukça susayabilir ve aslında çok hızlı su içmeye başlarlar ve bu da kendine özgü bir dizi soruna neden olur. - Egzersizi artırın : Köpekler de bizim gibidir, ne kadar çok hareket ederlerse vücutları o kadar iyi çalışır ve böbreklerinin işini yapması o kadar kolay olur. - Vitaminler ve Besinler : İnsanlar ihtiyaç duydukları tüm vitaminleri ve besinleri tek noktadan almazlar ve köpeklerimiz de böyledir. Köpeğiniz mama tanelerinden oluşan bir mama yiyor ya da bunun gibi ev yapımı bir köpek maması tarifi hazırlıyor olsanız da, yavrularınızın vitaminlere ihtiyacı var.


Gelelim çiğ beslenmenin onlar için uygun olup olmadığına.

Çiğ beslenmenin tam olarak doğru hazırlanması zordur. Çiğ bir öğünü pişmiş yiyeceklerle karıştırarak köpeğinize korkunç bir karın ağrısı verme riskiniz yüksektir bu nedenle çiğ beslemeye karar verdiyseniz, yavrularınız için her zaman çiğ yiyecekler planlamanız gerekir. İkisini KARIŞTIRMAK YOK! Çiğ ve pişmiş gıdalar farklı oranlarda sindirildiğinden, ikisinin herhangi bir kombinasyonu, yavrularınızın bağırsaklarında ciddi hasara yol açabilir ve bu da sizin için oldukça hoş olmayan durumlara yol açabilir.

Hazırlaması kolay olan bu ev yapımı tarifimde " Tavuk, işkembe, yürek, taze fasülye, havuç, bıldırcın yumurtası " kullandım.

Shaya 8 aylık iken eğitim aldı. Bu esnada biz de çiğ beslenmeyi araştırırken eğitmenine de bu konuyu danışalım istedik ve oda bize bunun çok uygun olacağını ve

%80 et/tavuk

%10 sakatat

%10 kemik veya isteğe bağlı sebze olarak hazırlayabileceğimizi söyledi. Bizde o zamana kadar bir sürü makale okumuştuk zaten ve bunu uygulama kararı aldık.


Öncelikle ***Köpeklerin de gıda alerjisi olabileceğini unutmamak gerekir. Köpeklerin alerjisi olabilecek ilk 5 yiyeceğin sığır eti, süt ürünleri, buğday, tavuk ve yumurta olduğunu öğrendik. Bu malzemeleri aldıktan sonra köpeğinizde herhangi bir sorun olduğunu fark ederseniz, veterinerinizle iletişime geçmelisiniz.*** (Biz Shaya'da böyle bir sorun yaşamadık) Et seçimi yaparken yağsız kıyma, tavuk kıyma, beyaz veya koyu etli hindi harika seçeneklerdir. Satın alırken köpeğinizi beslediğiniz etin baharat içermediğinden yüzde yüz emin olun! Yumurtalar, köpekler için en önemli 5 alerjenden biridir. Ancak yumurta aynı zamanda evcil hayvanınızı besleyebileceğiniz en kaliteli protein formlarından biridir. Sonuç olarak, haşlanmış yumurta Shaya'nın en sevdiği şeydir, bu yüzden veterinerimizin onayıyla onu yemeğinin içinde bırakmayı seçtik. Sebze seçiminde ise Shaya havuçları çok sevdiği için genelde havuç veriyoruz. Bezelye, mısır, havuç ve yeşil fasulye içeren dondurulmuş sebze karışımları, köpeklerimizin sevdiği harika renkli seçimlerdendir. Pişmiş patatesler de yemeklerini büyütmek için harika bir ektir, ciddi tıkanıklıklara neden olabileceğinden köpeğinizi asla çiğ tatlı patatesle beslemeyin! Köpeğinizin günlük yemeğine başka bir harika katkı da %100 balkabağıdır. Her beslemede bir veya iki yemek kaşığı karıştırabilirsiniz. Lif alımını gerçekten arttırır ve köpeğinizin sindirim sistemi için harikalar yaratabilir.


Siz de yukarıda vermiş olduğum bilgileri göz önüne alarak tüylünüze özel karışımlar hazırlayabilirsiniz. En önemli konu yavrunuzu gözlemleyerek formülasyonunuzda değişiklikler yapmanız olacaktır.


Sevgiler

Gopawgo

bottom of page